Biography

Parliamentary service

  • Elected to the House of Representatives for Petrie, Queensland, 2013. Re-elected 2016.

Committee service

  • Joint Standing: National Broadband Network from 14.9.2016.
  • House of Representatives Standing: Publications from 4.12.2013 to 9.5.2016; Communications and the Arts from 14.9.2016 (Chair from 14.9.2016); Environment and Energy from 14.9.2016.

Personal

  • Born 6.6.1972, Brisbane, Australia
  • Married

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • Scuba diver (PADI)
  • Judo Black Belt, Sho Dan (Qld representative)
  • Dip.Bus (Brisbane North Institute of TAFE)
  • Certificate III in Pest Management (Brisbane North Institute of TAFE)
  • Sony Australia Ltd, 1993-2001
  • Managing director 2002-13

Electorate

  • Description: Outer Metropolitan
  • Location: outer north-eastern Brisbane; it includes the Brisbane suburbs of Bald Hills, Bracken Ridge, Carseldine and Fitzgibbon, and parts of Aspley and Bridgeman Downs. The localities in the Moreton Bay Regional Council include Clontarf, Deception Bay, Griffin, Kippa-Ring, Mango Hill, Margate, Newport, North Lakes, Redcliffe, Rothwell, Scarborough, Woody Point and part of Burpengary.
  • Area: 152 Sq km
  • Electors enrolled: 105390 (at 2.7.2016)
  • Industries: mainly residential with some light industrial and commercial activities.